Simulační program Pro-Cast

12. 04. 2017
Více než dvacet pět let se ve slévárenství používá numerická simulace. Výpočty plnění forem a tuhnutí odlitků se zaměřením na predikci výskytu povrchových nebo vnitřních vad jsou běžně využívanou pomůckou většiny slévárenských technologů. 
 
Samotná simulace je vlastně matematický výpočet rychlosti přestupu tepla mezi odlévaným kovem a okolním prostředím, který probíhá ve dvou fázích při plnění formy a při chladnutí kovu ve formě. Na začátku je vždy výkresová dokumentace požadovaného odlitku s navrženou slévárenskou technologií, podle které se zhotovují 3D data geometrie odlitku. Tato 3D data se musí  zkontrolovat, upravit, nebo doplnit o chybějící tvary a komponenty, k tomuto účelu využíváme konstrukční CAD software Solidworks.  Když jsou data kompletní, lze je exportovat do simulačního programu PRO-CAST.
 
Nyní je třeba vytvořit virtuální formu, ve které bude odlitek umístěn, popsat jednotlivé části formy, správně přiřadit k jednotlivým objemovým tělesům termo-fyzikální a termomechanické vlastnosti, typ materiálu, teplotu, koeficienty přestupu tepla a jiné. Pro potřebu numerické simulace je třeba vytvořit povrchovou a objemovou síť, která slouží jako náhrada reálného tvaru odlitku a formy a je tvořena uzlovými body a elementy. Doba potřebná pro dokončení výpočtu je závislá na komplikovanosti geometrie, počtu výpočtových elementů a na výkonu počítače, reálné časy výpočtů jsou od několika hodin až po několik dnů. Správným využitím výsledků ze simulací dokážeme snížit náklady a zmetkovitost. 

zpět na novinky
S+C ALFANAMETAL s.r.o., koncern
CZ 783 57 Tršice č. 126
Tel +420 58 59 57 428
Fax +420 58 59 57 430
E-mail: alfa@alfanametal.cz
SCHMIDT + CLEMENS GROUP
Kaiserau 2
51789 Lindlar
Germany
Fon: +49 2266 92-0
Fax: +49 2266 92-370


EU_dotace

Projekt

REALIZACE ENERGETICKY ÚSPORNÝCH OPATŘENÍ SPOLEČNOSTI S+C ALFANAMETAL je spolufinancován Evropskou unií.

Cílem projektu je snížení spotřeby a ztrát elektrické energie, snížení spotřeby tepelné energie, efektivní využití technologií, snížení nákladů na údržbu, zvýšení pozitivního vlivu na životní prostředí a snížení produkce emisí.Mapa Alfanametal

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Souhlasím Další informace